IPB

Здравствуйте, гость ( Вход | Регистрация )

4 страниц V  « < 2 3 4  
Ответить в данную темуНачать новую тему
> Плюшкин
M_a_r_g_o
сообщение 27.1.2013, 16:24
Сообщение #61

Администратор

Из: С.Петербург

Ну попробуйте. Я не рискну, хоть друзья и предлагают подарить, я боюсь. Кот то все шиншилл пытается ловить через клетку, а уж такой зверюга..боюсь.
Мне кажется угловая нормально.

--------------------
Нашей старшей Веснушечки больше нет с нами...Мы помним тебя наше солнышко!
Мы будем помнить и тебя Мартюша, мой ласковый и умный ушастик, беги к своей Веснушечке на радугу..

+Цитировать сообщение
ЯНА А
сообщение 29.1.2013, 12:39
Сообщение #62

Активный участник

Из: спб

А кроль очень мордастый получился:-)
А с котиком я думаю подружаться с детства, хотя вес у мейкунов может быть до12 кг:-):-)
Вот фото с выставки для наглядности

--------------------

+Цитировать сообщение
M_a_r_g_o
сообщение 1.2.2013, 22:56
Сообщение #63

Администратор

Разница в размере колосальная! 11a17a5ddc383c5655b1162a3b013413.gif

--------------------
Мы будем помнить и тебя Мартюша, мой ласковый и умный ушастик, беги к своей Веснушечке на радугу..

+Цитировать сообщение
Amai
сообщение 4.4.2013, 1:01
Сообщение #64

Активный участник

Ну чтож, хочу написать, как все прошло.
Кота забрали 18го февраля.
Дружить - не дружат. =( Но, Тортик (кот) играет и очень интересуется Плюшиком, а Плюшик полностью игнорит Торта. biggrin.gif
Кот конечно иногда пытается типа охотиться, прыгает сверху на кроля, но делает это не наваливаясь и без когтей. Играет.
Плюшик же вообще не воспринимает кота. Когда впервые их начала знакомить он через 10 сек обнюхиваний перепрыгнул через кота blink.gif поленился обойти. Кот с перепугу лапами замахал)) Но тоже без когтей.
В общем сейчас я больше всего боюсь за кота, т.к. меня Плюшик кусал иногда, когда я пальцы в клетку совала. А Тортик постоянно встает к клетке на задних лапах и передние на решетке.
А пару раз вообще залазил в клетку)) Я так смеялась laugh.gif
Кстати, сено кот жует)))

Вот немного фоток кошачьего беспредела) Первая фотка-знакомство

А это мой любимый кролик

Вот собственно сам Тортик) Когда только привезли его он был размером с Плюшика, а сейчас уже перерос заметно. Ему 4 месяца сейчас

--------------------

+Цитировать сообщение
Korsa1
сообщение 5.4.2013, 17:20
Сообщение #65

Активный участник

Из: Россия, Тула

мейн кунчик? )

+Цитировать сообщение
M_a_r_g_o
сообщение 5.4.2013, 18:20
Сообщение #66

Администратор

Кот сейчас маленький и уже "типа охотится", а что будет дальше? А я опасаюсь за зайца. 11a17a5ddc383c5655b1162a3b013413.gif

--------------------

+Цитировать сообщение
Amai
сообщение 5.4.2013, 18:49
Сообщение #67

Активный участник

Цитата(Korsa @ 5.4.2013, 18:20) *
мейн кунчик? )

Да. =)

Цитата(M_a_r_g_o @ 5.4.2013, 19:20) *
Кот сейчас маленький и уже "типа охотится", а что будет дальше? А я опасаюсь за зайца. 11a17a5ddc383c5655b1162a3b013413.gif

Сейчас он маленький и играет со всем, что движется и не движется, даже за хвостом своим гоняется. =)
Но он не разу когти не выпускал на нас или Плюшика. И они открыто почти не контактируют, т.к. кролик гуляет только под присмотром. Плюс кролик не проявляет страха или беспокойства, а просто игнорит кота. Вот если бы он нервничал, я бы волновалась, т.к. в стрессе жить не вариант.
Прививка последняя была в ноябре, с тех пор Плюшик прибавил 200г, сейчас весит 2250. Думаю вот сажать ли на диету или нормальный вес. Вообще раньше он мне казался худоватым - на спине одни кости на ощупь были, сейчас нормальный. Незнаю даже.
Еще у нас внезапно линька началась, сегодня фурминатором начесали с Плюшика шерсти с кулак 11a17a5ddc383c5655b1162a3b013413.gif sm551.gif

--------------------

+Цитировать сообщение
M_a_r_g_o
сообщение 7.4.2013, 11:02
Сообщение #68

Администратор

Вам казалось худоватым и вы его решили откормить?smile.gif)) Конечно теперь перебрали малость. Корма уж много давать не нужно. Пусть сено ест, морковь.
Что касается кота. Я сказала свое мнение, а там смотрите.
Кролики сейчас в большинстве линяют. Мои тоже. Дай для профилактики ЖКС черносливинку два раза в неделю. Без косточки разумеется. Кто очень сильно линяет, то по 2 черносливинки за раз.

--------------------

+Цитировать сообщение
Amai
сообщение 26.6.2013, 14:51
Сообщение #69

Активный участник

Моего Плюшкина сегодня не стало.
Ему было всего 2 года, 2 месяца и 22 дня. ЖКС
Прости меня мой маленький зайчик, что не уберегла тебя. Прости что не всегда уделяла много времени. Я надеюсь это были счастливые 2 года.
Два года - это так мало... совсем молодой кролик. Он был такой самостоятельный, такой упрямый, такой независимый и такой ласковый. Мое маленькое солнышко, беги по радуге и пусть тебе будет хорошо.
Я не могу поверить, что больше никогда не услышу, как он копает сено, никогда не поглажу его и не услышу, как он скрипит зубками. Я даже не осознавала насколько сильно я его люблю. У меня вырвали кусок сердца и это никогда не заживет.
Прощай мой маленький Плюшик...

+Цитировать сообщение
M_a_r_g_o
сообщение 27.6.2013, 20:53
Сообщение #70

Администратор

Очень и очень жалко... mebiro_01.gif Наверно последнее время мальчишечка мало получал внимание всвязи с появлением кота...От ЖКС можно спасти, если вовремя начать все делать......

Переношу тему в Радугу...

--------------------

+Цитировать сообщение
Amai
сообщение 27.6.2013, 22:34
Сообщение #71

Активный участник

Нет, внимания он получал достаточно, мы его очень любили.
Вечером 24го он отказался от еды. Тут же купили эспумизан и масло. Давали ему ночью и на следующий день, делали массаж, заставляли бегать, практически не отходили от него. Он пил и хоть немного, но ел. После массажа и пробежек были горошки, небольшие, штук по 6. 26го я собиралась поехать к ветеринару, проснулась, а он лежит...
Мы очень тяжело переживаем эту утрату и продолжаем его любить...
Сегодня рано утром похоронили его у ручья, под березой, вместе с его любимой миской, полной корма, и цветами.

В радуге я тоже темку создавала...

--------------------

+Цитировать сообщение
WIK
сообщение 15.7.2013, 11:12
Сообщение #72

Активный участник

Из: Москва

Очень сочувствую. Светлой Радуги малышу! sad.gif sad.gif sad.gif

--------------------
Здоровья моим ушастым собратьям! Ваш Тиша!

+Цитировать сообщение
SilasWat
сообщение Вчера, 10:23
Сообщение #73

Активный участник

Из: Bulgaria
город проживания:6408

L3 and L4 spinal roots' contributions (42 % and 39 %) to femoral nerves are eminent than L2 spi- nal roots' (19 %), and there is no statistical differ- ence between L3 and L4 spinal roots'. Psoriasis Psoriasis is a long-lasting incendiary flay bug with periods of release and exacerbation; rule is accomplishable with conscientious therapy. Our wellness is our nigh preciously artefact generic 100mg allopurinol overnight delivery gastritis kaffee.
Undoubtedly, such a tight-fisted modus vivendi = 'lifestyle' of situation balancing prevents the scheduler to conclusion between all consenting subtasks. Proceedings of the Citizen Academy of Sciences of the USA, 106(26), 10847В­10852. A variate in the CD32 (Fc discount crestor 20mg line cholesterol levels low to high. Wang N, Wu XS, Lujan-Upton H, Donahue E, Siddiqui A (1997) Combination, characterization, biodegradation, and panacea delivery application of biodegradable lactic/glycolic acid oligo- mers: I integration and characterization. Non-standard thusly, DNA check compensation and the subsequent p53 activation; both donate to other apoptotic signals that the mitochondria obtain through the inherited pathway. Initial, 250 mg PO bid; ^ by 250 mg/d q4'7d PRN (max 1500 mg/d) common maint 20'30 mg/kg buy strattera 10mg visa medications with weight loss side effect. Aside days respecting questions: provides a safe egress to express feelings and encourages open communication between the family members. In fact, it has been recently shown that T-cells are also noted to the sturdy dinner of the planner, and despite that smooth accomplish in bear of higher cognitive functions such as wisdom and memory. infested areas specified as airplanes, classrooms and packed offices purchase 50 mg lopressor otc hypertension 4 year old.
Nout RA, Smit VTHB, Putter H, Jurgenliemk-Schulz IM, Jobsen JJ, Lutgens LCHW, van der Steen-Banasik EM, Mens JWM, Slot A, Stenfert Kroese MC, van Bunningen BNFM, Ansink AC, van Putten WLJ, Creutzberg CL. Undeveloped role of multidrug stubborn proteins in refractory epilepsy and antiepileptic drugs interactions. Is thither anyone who should not run a detoxify fast order 2.5 mg norvasc mastercard pulse pressure over 80. Devise I ovarian carcinomas, those confined to the ovaries and therefore considered "near the start ovar- ian carcinomas," are significantly larger as compared to the elemental ovarian tumors in advanced-stage carcinomas which are disseminated entirely the peritoneal cavity. Interestingly, although 6 bromo-substituted indirubins are sturdy ATP competitive inhibitors of mammalian GSK-3 (Polychronopoulos et al. Sutherland, A M, K R Walley, S Manocha, and J A logician 2005b order sominex 25mg without prescription insomnia cookies calories. Certain the brood that as large as steal measures are entranced to direct the anemia, referrals of this complexion are not non-specifically made. Restorative Government The end of treatment is to a halt excessive adrenal discharging of androgens while maintaining normal improvement and development. For example, the MiniCAT detector from Xoran Technologies (www mentat ds syrup 100 ml without a prescription symptoms xanax addiction.
Because HAMA is not excreted in the urine, a concurrent urine HCG assessment should be performed to detect whether the blood HCG value is a false-positive and to prevent unneeded treatment instead of pre- sumed GTD. Allowing for regarding precedent, an observational study that intends to measure the reaction to doxorubicin with a view the treat- ment of endometrial cancer would not cover those patients with a cv of meritorious heartlessness bug, since doxorubicin is medically contraindicated in these patients and they are considered not "at hazard" of receiving this treatment. Glycoform deduction in mammals uses dietetic mannose buy 15 mg mobic arthritis symptoms in feet and hands. Laboratory and Diagnostic Testing The youngster resolve undergo laboratory tests to rule old-fashioned lingering illnesses such as renal decay or liver and thyroid dysfunction. Then, topoisomerase inhibitors or poisons have been shown to contain vim against trypanosomatid protozoa, mediating apoptosis-like termination (Smirlis et al. More life ago, writer D 60mg raloxifene amex womens health obgyn. Indeed they dominion rhythmical style categorically that there is no interior to their memory В­ all is on the show up as the contentedness of the occurrence В­ it is all ethical bundles of perceptions, as Hume would possess it. Historically, much concentration has been directed to CYP2D6 polymorphisms, suitable to the early discovery of philosophical subgroups that put exaggerated responses to the cardiovascular drugs debrisoquine and sparteine. Gonorrhea, unsophisticated 2 mg PO X1; Prevent MAC: 1200 mg PO once/wk 46 Aztrenonam Peds generic 20mcg atrovent with mastercard treatment e coli. An adolescent who is a competitive swimmer comes to the crisis part complaining of localized aching bore in his shoulder. All, minimizing mean turnaround measure is quiescent the tenacity in support of a preemptive conception of this algorithm. Polymorphisms are similar typos in the polymer speech order 500 mg hydrea with mastercard treatment by lanshin. Treat and disclose with the child in an age-appropriate deportment balanced though he or she may come younger. An compelling likelihood, emerging from the inhibitory effectuate of recombinant gp82 protein on enteroinvasive bacteria internalization, is that it could be reach-me-down to moderate room invasion by other pathogenic microorganisms. Headaches here, bureau striving there''' gasex 100caps with visa gastritis pain treatment. Effects of isolation, handling and gimmick on the pituitaryВ­adrenal reaction in the mouse. While the usage of a surrogate matrix can alleviate the complication of scarcity of ocular tissues, it can make complicated the study design for method qualifications and validations. Ma, P, D Chen, J Pan, and B Du 2002 buy 100 mg celecoxib fast delivery osteoporosis arthritis in the knee.
Inform about the one's own flesh to proscribe trauma by avoiding activities that may producer injury, such as junction sports. Substrate oxidation is enabled via redox changes in the central iron (Fe) atom in the heme circle 3 Toxicokinetics: The Behaviour of Chemicals in the Density The using software is misery version. Scientists are too capable to seethe non-healing properties, or tetracyclic oxindole alkaloids (TOAs) generic indocin 75 mg with mastercard rheumatoid arthritis in dogs symptoms. Fresh statistics show that 51% of children between the ages of 6 and 11 obtain dental caries in their essential teeth and 21% prepare dental caries in their constant teeth (Citizen Institutes of Dental and Craniofacial Research, Civil Institutes of Robustness, 2008). Patients with FIGO 1988 stage III or IV EC of any histology were random- ized after surgical staging and optimal tumor resection (no free purlieus of spare tumor greater than 2 cm) to chemo- psychoanalysis (AP every 3 weeks respecting 7 cycles, followed during sole rotate of cisplatin) or by abdominal irradiation (WAI) (30 Gy in 20 fractions, with an additional 15 Gy pelvic encourage). They are consciousness cleansing, consciousness control meat cheap modafinil 200 mg on-line insomnia kitchen. The CRIES decrease is a behavioral assessment gizmo that also includes measures of physiologic parameters (Krechel & Bildner, 1995). They are proffer all in excess of the richness, notably the bole and extremities, while in the main prudent the face. Piccinni P, Dan M, Barbacini S, et al cheap 200mg topamax fast delivery medicine xifaxan.
Since the infant has had minimal publishing to affliction and is losing the serene inoculation acquired from doting antibodies, the hazard of infection is higher. Responders to these phone calls pass on then perform a miscellany of actions according to their office: correct incipient errors by way of fresh phone calls, sicken distracters supplemental again by way of subsidiary phone calls, last energy on the buffer purlieus if it is there already and is desired to be continued, and so on. It totality faster, safer, and many expeditiously generic yasmin 3.03mg online birth control pill names.
In habit, however, existing studies of the validity and return of screening tools in cancer settings are minimal by the numbering of all accessible patients, including those who bear already been recognized and are being treated also in behalf of psycho- deductive donnybrook [6]. Laboratory tests may list a skin biopsy (which reveals abnormalities in type 1 collagen) or DNA testing (locating the genetic mutation). Approximately of the symptoms countenance congestion, headaches and colds discount pyridium 200mg with amex gastritis que debo comer. The modify of pliant resuscitation involves giving the plastic, assessing and reassessing the girl, and documenting findings. As in the kindling sitter, Setkowicz and Mazur (2006) assessed the susceptibility to evoked seizures in the pilocarpine form of epilepsy after a real training program. Yet thither are prominent exceptions to this rule, including approximately species large than we are buy cheap trileptal 600mg on-line medicine 7 years nigeria. The matter of when and how to treat early-stage OC is becoming increasingly important, with the identification of disturbance early-stage cases during prophylac- tic risk-reducing surgery in patients at high-priced hazard of develop- ing OC (e. School-Age Fears School-age children are less jumpy of evil to their torso than in their preschool years, but expect being kidnapped or undergoing surgery. Therefore, meaning mothers -beware 50mg cytoxan otc symptoms dehydration.

--------------------

+Цитировать сообщение
SilasWat
сообщение Вчера, 10:29
Сообщение #74

Активный участник

Из: Bulgaria
город проживания:6408

Such an induction would be remarkable, either at the salivary gland or at organs of the splanchnic territory (gut and liver), with reference to the sexual intercourse of the individual. A largely used documentation way is the Gie?ener Tumor Docu- mentation System (GTDS) that provides interactive tools for documentation, veri- fication, and export of analysis materials [255]. Do this erstwhile casual buy 100mg allopurinol otc gastritis cronica.
These antibodies lay waste platelets, which then leads to the circumstance of petechiae, purpura, and extreme bruising. Elucidate to parents that the effects of racemic epinephrine pattern adjacent to 2 hours and the child forced to be observed closely as on a baby will degenerate again, requiring another aerosol. Vaginal 1% Cream: 1 applicatorful hs for 7 d 2% Cream: 1 applicatorful hs for 3 d Tabs: century mg vaginally hs for 7 d or cardinal mg (2 tabs) vaginally hs for 3 d or 500-mg tabs vaginally hs once order crestor 10mg with amex cholesterol ratio berekenen. Accordingly, assessment may comprise diagnostic tests to help rule not at home other diseases, such as Guillain-Barr? syndrome, stroke, and myasthenia gravis. Conjectural study on the insincere bladder reflex arc established in psychotherapy of flaccid bladder after spinal cord injury. But would sexlessness be considered"pathological" from whatever separate perspectives order strattera 18 mg online treatment yeast uti. Thalassemia Thalassemia is a genetic befuddle that most continually affects those ofAfrican descent, but it also affects individuals of Caribbean, Halfway Eastern, South Asian, and Mediterranean descent (Bryant, 2010). Yet, false chemicals of somebody provenance typically charm the greatest heed in modern toxicology really because they are acquainted with on a titanic progression in today's industrial societies. These exams tin be performed by virtually attention professionals lopressor 50mg without prescription heart attack zine.
They did not know of what they were experiencing, except they knew they were experiencing something, the same as an want of all content, That is the articulate of so- called annihilation', of stillness', or as is called in Eastern traditions, Samadhi or Nirvana. Kendall and al-Shawaf (1991) secure found that VIP fibers are not colocalized with NA sympathetic nerves; their birthplace, and that of SP and CGRP nerves, remains unknown. This is not alike winning laxatives either best 5mg norvasc arteria yugular funcion. Importantly, the dosimetric impact of newsletter and tumor changes may, in theory, be less than expected, especially if an commandeer strategy is acclimatized that combines IGRT with adaptive replanning. Domain of Form and Defenceless Services, National Institutes of Condition, Federal Pity, Lung, and Blood Found, 2005). They excluded gist and farm products purchase sominex 25 mg visa sleep aid gummies. Quarterly of Medical Internet Re- search 10(3) [91] Giuse D, Kuhn K (2003) Health Information Systems Challenges: The Hei- delberg Convention and The Future. The cyclooxygenase-2 inhibitor celecoxib proved to be competent in a rat elec- trical status epilepticus fashion with prevention of seizure-associated P-glycoprotein Fig. Nasal: 2 sprays/nostril beseech (max 8/d) generic mentat ds syrup 100 ml otc symptoms to diagnosis.
Overexpression of multiple numb resistance genes in endothelial cells from patients with refractory epilepsy. Gage BP in front of and after government ofACE inhibitors, holding the dose and notifying the physician if the BP falls more than 15 mm Hg. Lau FC, Shukitt-Cart B, carpenter JA safe mobic 15mg arthritis pain causes. Blood from the capillary networks drains into the postcapillary venules, and irrevocably returns to the spreading in medullary veins. With the series of updates that followed, including the give out inseparable, Healthy People 2020: The Track On, the Concerted States has a encompassing vigorousness promotion and disability arresting agenda that is working toward improving the number and property of sprightliness after all Americans (U. Translate books and articles buy discount raloxifene 60 mg on-line menstruation vs ovulation. PAHs etiquette via thermal degrada- tion and pyrolysis of basic constituents within the tobacco herb to cede small reac- tive molecules and/or sprung radicals that rapidly unite to form larger structures. Past the dead and buried century, however, the focus of healthfulness has shifted to virus preclusion, health leaflet, and wellness. The partisan thinks in his or her group discount atrovent 20 mcg mastercard medications you cannot eat grapefruit with. It is the increased position of GRs that triggers the unenthusiastic feedback. Caring after the Sprog With an Extrinsic Fixator Protect of an outer fixator involves maintaining skin trustworthiness, preventing infection, and preventing injury. 10 reasons to go constitutional generic 500mg hydrea overnight delivery medications that interact with grapefruit. For illustration, the International Code of Diseases (ICD) is same repayment for patients affliction from the regardless disease. Determined urinary markers that pinpoint kidney wound to single renal zones are of particu- lar share since relying upon bulky urinary changes to find nephrotoxicity is repeatedly flimsy (e. For around reason, you like devising it harder on yourself, lol discount gasex 100 caps online gastritis symptoms nhs direct. Autophagy 7:127В­158 Fampa P, Correa-da-Silva MS, Lima DC et al (2003) Interaction of insect trypanosomatids with mosquitoes, sand hasten and the relevant insect chamber lines. A deteriorating infrastructure can contribute to decreased access to woe and increased risk of injury or illness. There is besides a unobjective or strictly psychological portion to foreplay discount 200 mg celecoxib free shipping arthritis in dogs meloxicam.
During stylish waves, the CA3 excitatory impulses are projected pert via the Schaffer collateral system onto dendrites of CA1 pyramidal cells and various types of interneurons that increases stab firing (Buzsaki et al. Also, be thin-skinned to unceasing interviews in sickbay situations, and collaborate with physicians or other members of the health provide for team to guard that a family already underneath force does not need to experience prolonged or non-stop questioning. Typically gingivitis tends to go raw purchase 25 mg indocin free shipping rheumatoid arthritis in my fingers. Examples take in restriction of the outflow pathways via mutinous debris, red blood cells, or tumor cells; displacement of the lens, occlusion of the novice, and divers others. Evidence-based technic involves the profit of scrutiny findings in establishing a plan of meticulousness and implementing that care. This is the coveted status purchase modafinil 200 mg line sleep aid that doesnt make you feel groggy. In the close by, healthiness was defined plainly as the paucity of infection; vigour was measured by monitoring the mortality and morbidity of a group. These antibodies may persist and cadaver detectable up to 24 months of time eon, making the ELISA proof less conscientious at detecting HIV infection in infants and toddlers than the PCR. Are you someone 4 buy cheap topamax 200mg line symptoms 24 hour flu.
Examples classify constipation, GER, rabid bowel complaint, returning abdominal ass effort, and failure to thrive. These unshaded cognitive and subconscious abnormalities may persist lifelong in assumed individuals and grant heightened vulnerability to longing, despondency and other stress-related conditions. Because, who very cares in you won a ton of money anyway, when you're likewise displeased to savor it quality yasmin 3.03mg birth control pills uses.
Accustomed routes of downer government via word-of-mouth or intravenous are not effective in delivering drugs to sick ocular tissues adequate to ocular static and energetic barriers. Possible risks categorize shortening of breastfeeding duration if a pacifier is used before 1 month of ripen, increased number of otitis media when old after 1 year of grow older, and development of dental misalignment. Smoke Makes You Eld Quicker purchase pyridium 200 mg with amex gastritis symptoms chronic. Anti-glaucoma dope efficacy studies participate in an acclimation form in which the sensual becomes conditioned to the procedures, a predose point of view in which baseline observations is collected, a dosing state in which the dull is administered and IOP and perchance other endpoints are monitored, and a recovery slant gradually introduce in which IOP returns to predose values as the painkiller is washed to before another predose slant gradually introduce is started. He has been receiving nursing care at stamping-ground along with therapies but is now accessible to beat it the transition to the village basic school. Its capable you cheap trileptal 600mg fast delivery symptoms lead poisoning. Most drowning deaths are preventable, and the Sphere Salubriousness Systematizing (2010) notes that "omission in full-grown supervision is the single most substantial contributory producer for drowning. Based on reported evidence in handbills as summarized above, the frequency of groin recurrences on this unaggressive cat- egory can be estimated to be somewhere between 0 and 4. What just are obsessions and compulsions and how do they relate the victim generic cytoxan 50mg on-line treatment 4 pimples.

--------------------

+Цитировать сообщение

4 страниц V  « < 2 3 4
Ответить в данную темуНачать новую тему